خانه خبرها وگزارشهاویژه تهیه دلنوشته ها لينک تماس درباره سايت جستجو
lupe

در کردستان چه میگذرد؟ (3)گفتگو با کاک غنی بلوریان

٠٢.٠٩.٢٠٠٨

"غنی بلوریان" پدر کردستان ایران است. از یادگارهای حکومت خودمختار کردستان ایران به ریاست "قاضی محمد" است و به همین جرم نیز بیش از 24 سال در زندان شاه ماند و با سرنگونی حکومت پهلوی در سال 1357 از زندان بیرون آمد و به کردستان بازگشت. در سالهای اول انقلاب شناخته شده ترین رهبر حزب دمکرات کردستان ایران بود. مردم "کاک غنی" را بیش از دیگر رهبران می شناختند. در یورش ها و سرکوب های دهه 60 ناچار به ترک وطن شد و اکنون در چند نقطه پایگاه دارد. از جمله در کردستان عراق. او را با زحمت بسیار پیدا کردم. می خواستم در کوران حوادث و سرکوب های جدید در کردستان که حالا دیگر جبهه مشارکت اسلامی نیز در جلسه هفتگی رهبری خود نسبت به آن حساسیت نشان داده، بدانم در گوشه ای از کشور چه می گذرد. چه کسی مطلع تر از بلوریان؟ که هم گذشته را می داند و هم درجریان حوادث کنونی کردستان است.

گفتگوی ما، بدلیل محدود بودن وقت آقای بلوریان و همچنین ملاحظه سن و سال و همچنین دشواری ارتباط تلفنی در چند نوبت قرار است دنبال شود. بخش اول این گفتگو را روز یکشنبه و با صدای غنی بلوریان روی "تهیه" می خوانید، اما تا یکشنبه هم این فرازها را از این گفتگو بدانید بهتر است؛ زیرا با آمادگی بیشتری گفتگوی ما را دنبال خواهید کرد. از جمله این فرازها:

 

تمام حاکمانی Ú©Ù‡ در ایران حکومت کرده اند برای توجیه اعمال خودشان مردم کُرد را تجزیه طلب Ùˆ شورشی معرفی کرده اند، در حالی Ú©Ù‡ اصلا چنین چیزی  Ù†ÛŒØ³Øª. همه ایرانی هستند. کردها ایرانی هستند اما زبان خودشان را دارند.

دولت کردستان عراق مسلما تاثیرات خود را روی کردستان ایران گذاشته است. در آنجا مردم کرد زبان خودشان را دارند، آزادی دارند، دموکراسی دارند، حقوق زنان رعایت می شود. کردهای ایران هم با آنطرف رفت و آمد دارند، معامله دارند و این چیزها را می بینند و با وضع خودشان مقایسه می کنند.

بلوریان در باره ظهور گروه های سیاسی نوبنیاد در کردستان ایران Ù…ÛŒ گوید: بعضی گروه ها مثل پژاک اصلا به مسایل کردستان ایران مربوط نیستند. آنها مربوط به کردستان ترکیه اند Ùˆ اینطرف آمده اند. تا روزی Ú©Ù‡ "Ù¾ کا کا" با دولت ایران رابطه داشت چنین مسایلی وجود نداشت، الان Ú©Ù‡ اختلاف بالا گرفته عده ای آمده اند اینطرف Ùˆ اسم خود را گذاشته اند پژاک.  آنها پایگاهی در میان مردم ندارند. گروهی اند Ú©Ù‡ ترور Ù…ÛŒ کنند، جنگ  Ù…ÛŒ کنند. البته تعدادشان Ú©Ù… است.

بلوریان در باره گسترش اعدام ها در کردستان و اتهام جاسوسی و وابستگی به آنها می گوید:

حکومت به خیلی از آنها Ú©Ù‡ در تهران یا شهرهای دیگر دستگیر Ù…ÛŒ کند Ù…ÛŒ گوید تو با خارج رابطه داری Ùˆ جاسوسی! بالاخره باید چیزی بگویند. در کردستان ایران هم به همین طریق است. افراد را Ù…ÛŒ گیرند Ùˆ Ù…ÛŒ گویند تا با فلان Ùˆ بهمان حزب هستی Ùˆ اعدام Ù…ÛŒ کنند. در صورتیکه چنین نیست. مثل اتهامهایی Ú©Ù‡ به افراد در تهران وارد Ù…ÛŒ کنند Ú©Ù‡ تو جاسوسی یا آمریکایی Ùˆ صهیونیست Ùˆ بهایی هستی . در کردستان هم همینطور است. الان کومله Ùˆ حزب دموکرات بیست سال بیشتر است Ú©Ù‡ اصلا فعالیت نظامی ندارند. اینها در بخشهایی در کردستان عراق سکونت دارند Ùˆ زندگی  میکنند. اما حکومت هر کس را Ù…ÛŒ گیرد Ù…ÛŒ بندد به این گروهها Ú©Ù‡ بتواند بهانه برای اعدام داشته باشد. به این بهانه کردها را Ú©Ù‡ نسبت به کردستان آن طرف سمپاتی پیدا کرده اند Ù…ÛŒ خواهند بترسانند Ùˆ آنها را تنبیه کنند.

 

در زمان پهلوی هم در Ú©Ù„ کردستان یک فرماندار کُرد نمی دیدید. در تمام شهری کردستان  در دوران شاه Ùˆ رضا شاه اکثرا فرماندهان نظامی Ùˆ غیر نظامی آذربایجانی بودند. حتی فارس هم نبودند. البته جمهوری اسلامی بر خلاف دوران شاه امکاناتی داد. مثلا روزنامه ها Ùˆ تلویزیونها گاهی به زبان کردی برنامه دارند Ùˆ اخبار به زبان کردی پخش Ù…ÛŒ شود. اما سیاست غالب سرکوب است. روحیه دموکراتیک در این حکومت نیست. این یک حکومت دیکتاتوری Ùˆ مذهبی است. هیچ کس حق نفس کشیدن ندارد . این راه چاره ایران نیست. راه چاره ایران  فدرالیسم دموکراتیک است. برای اینکه همه اقوام در ایران، ایرانی هستند اما بگذارید هر کس در خانه خودش حقی داشته باشد برابر Ùˆ مساوی. الان مبارزات مدنی به نظر من درست ترین راهی است Ú©Ù‡ درایران وجود دارد.

 

نظرخواهی

٩   marefat darios 03:01:25 14.04.2009
man ham yek korde irani hastam va ba gofte haye aghaye bloryan 100 dar 100 movafegham va arezo mikonam dar fardaye iran azadi va barabari va mosavat baraye tak tak iraniha bashad bedor az har tabeiz nejadi ghomi dini

be omide anrooz

dariush marefat

٨  
Notice: Undefined variable: row in /var/www/clients/client15/web41/web/templates/funcs.php on line 928

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/clients/client15/web41/web/templates/funcs.php on line 928
18:25:36 08.10.2008
من به عنوان یک ایرانی هویت ،فرهنگ،زبان،پوشش کردی را به رسمیت می شناسم و اعتقادی به نگاههای کلاسیک و کهنه امنیتی پهلوی و جمهوری اسلامی ندارم.این نگاه ناشی از بی خردی و سطحی نگری است ،همچنین نبود ناسیونالیسم واقعی در ایران است ،میهن دوستی مبتنی بر عنصر حیاتی پلورالیسم زبانی و فرهنگی است .هر نگاهی غیر از این خود امری ضدامنیتی است .از بین رفتن زبان کردی مانند از بین رفتن تخت جمشید است چون یک مجموعه هویتی ایرانی از میان می رود. ولی ما اندیشه فدارالیسم را در این مقطع به صلاح نمی بینیم چرا که با یک دید پراتیک باید بگوییم ایران تجزیه خواهد شد.زمانی که ایران بزرگ و متحد شکل بگیرد فدارلیسم بهترین شیوه اداره ایران است.
٧   ناصر 07:49:11 27.09.2008
کاک غنی نوچشم ماایرانیان است چه کردوچه فارس وچه شیعه وچه سنی

بعنوان یکی ازغرماندهان اسبق سپاه که اکنون برعلیه حکومت است می گویم مادرکرستان ازکاک غنی وکاک عبدالرحمن قاسملومفهوم وطن پرستی رافهمیدیم وهیچگاه ایشان رافراموش نمی کنیم

٦   گاورود 22:33:08 17.09.2008
جوانان کرد تنها راه‌ نجات از کوشتار ، دروغ و تزویر نژاد حاکم را در مستقل ساختن کردستان میبینندو بس.
٥   hoseini
Notice: Undefined variable: row in /var/www/clients/client15/web41/web/templates/funcs.php on line 928

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/clients/client15/web41/web/templates/funcs.php on line 928
16:22:31 12.09.2008
زنده باد ایران و ایرانی!!

چه کرد چه ترک و جه لر و فارس

٤   شاهو مهاباد
Notice: Undefined variable: row in /var/www/clients/client15/web41/web/templates/funcs.php on line 928

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/clients/client15/web41/web/templates/funcs.php on line 928
12:56:29 12.09.2008
خانم فامیلی ، در اینکه‌ آقای غنی بلوریان رمز مقاومت زندان است در زمان شاه ، شکی نیست ولی این دلیلی برای ارزیابی ایشان از اوضاع کنونی نیست، پژاک و پ ک ک بخواهیم یا نخواهیم امروز نقطه‌ی امید مردم کرد در مبارزه‌ با زورگویی دولتهای حاکم منطقه‌ و قدرتهای جهانی مثل آمریکا هستند، زیرا آمریکا هم نمی‌خواهد نیروی سومی در منطقه‌ بوجود آید آنهم برخلاف گفته‌ی آقای بلوریان، نیرویی که‌ بر اساس تکیه‌ بر منافع اقشار پایین دست جامعه‌ی کردستان ، نیرویی آزادی خواه‌ و دموکراسی طلب است و نه‌ ترور - به‌ قول آمریکا .

٣   علی 10:17:52 06.09.2008
سلام . با تشکر از مصاحبه خوب با ایشان . ممنون خواهم شد اگر مطالب مصاحبه و هر چی در این رابطه وجود دارد برایم میل کنید .
٢   erdelan 00:58:23 06.09.2008
khanome famili motasefane resanehaii ke dar kharej az keshvar be sar bi barand besyar yektarafane akhbar ra pooshesh midahand

lotfan ba tarafe moghabel ham mosahebe konid

asoole khabar negari bar payeye sehate khabare

ba tashakor

١   sena 04:24:49 04.09.2008
ba drood be shoma. Kordestan Iran Sweiss IRAN ast Piruz bashid

نام
ایمیل
متن
وب سایت تهیه از انعکاس نظر هایی که به فرد یا افرادی توهین شده باشد وپیام هایی که آدرس فرستنده مشخص نیست، معذور است

چاپ کنید    برای دوستان خود بفرستید

26374