خانه خبرها وگزارشهاویژه تهیه دلنوشته ها لينک تماس درباره سايت جستجو
lupe

منصوره بهکیش صدای بلند مادران دادخواه است

نویسنده: شیرین فامیلی

٠٤.٠٧.٢٠١١

منبع: رادیو فردا

شماری از فعالان مدنی و سیاسی، مادران پارک لاله و حامیان آنها در نامه هایی سرگشاده خواستار آزادی فوری منصوره بهکیش شده اند.

منصوره بهکیش 57 ساله، مادرواز حامیان مادران عزادار (مادران پارک لاله) Ùˆ از مادران خاوران است Ú©Ù‡ روز یکشنبه Û²Û² خرداد  Ø¨Ù‡ همراه چند تن دیگر در خیابان بازداشت Ùˆ سپس به  Ø¨Ù†Ø¯ Û²Û°Û¹ زندان اوین منتقل شد..
منصوره بهکیش از اعضای خانواده جانباختگان دهه ۶۰ است که ۶ برادر و خواهر او اعدام شده اند.

منیره برادران از زندانیان سابق Ùˆ نویسند کتابهایی درباره زندان های ایران Ú©Ù‡ از امضا کنند گان یکی از این نامه های سرگشاده است،  Ù…ÛŒ گوید منصوره بهکیش از دادخواهان سرسخت پرونده جانباختگان دهه شصت است.

 

منیره برادران: دو نفر از برادران خانم منصوره بهکیش در سال 67 اعدام شدند. این دو برادر قبلاً در دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه Ùˆ به حبس محکوم شده بودند Ùˆ دوران زندان خود را Ù…ÛŒ‌گذراندند.

خانم بهکیش از همان زمان Ùˆ شاید زودتر یعنی از زمان اعدام خواهر Ùˆ برادر دیگرش Ú©Ù‡ سال‌های قبل تر اتفاق افتاده بود، همیشه به خاوران رفت Ùˆ آمد داشت Ùˆ در تجمع خانواده ها حضور Ùˆ نقش مهمی داشت.

تجمع خانواده‌ها برای برگزاری مراسمی بود تا یاد فرزندانشان را زنده نگهدارند ولی دولت همیشه سعی کرده جلوی برگزاری مراسم را بگیرد. همچنین خانواده‌ها همیشه خواستار روشن شدن حقیقت در مورد اعدام فرزندانشان Ùˆ خواستار دادخواهی بودند.

خانم بهکیش همیشه در این حرکت‌ها شرکت Ù…ÛŒ‌کرد Ùˆ در این جور حرکت‌ها صدای بلند داشت. به خاطر همین مسئله Ø·ÛŒ بیست Ùˆ چند سال گذشته او بارها Ùˆ بارها مورد آزار Ùˆ تعقیب قرار گرفته، بازداشت شده Ùˆ مورد بازجویی قرار گرفته Ùˆ حتی به صورت تلفنی تهدید شده است. او جزو کسانی بود Ú©Ù‡ در دو سال گذشته با مادران عزادار یا مادران پارک لاله در تماس بود.

آخرین باری که خانم منصوره بهکیش بازداشت یا زندانی شد، چه موقع بود؟

تا آن جایی Ú©Ù‡ من Ù…ÛŒ‌دانم حدود یک سال Ùˆ نیم پیش یعنی در ژانویه سال 2010 بود Ú©Ù‡ در تجمعی در پارک لاله به صورت دسته جمعی دستگیر Ùˆ بعد آزاد شدند. از ماه مارس 2010 او ممنوع الخروج هم شده است چون Ù…ÛŒ خواست برای دیدار فرزندانش Ú©Ù‡ در ایتالیا هستند به خارج از کشور بیاید.

 

از زمانی که منصوره بهکیش بازداشت شده، تا به حال تماس یا ملاقاتی با خانواده اش داشته است؟

ملاقات نداشته و فقط دو بار به منزل تلفن کرده و اطلاع داده حالش خوب است. ولی هیچ چیزی در مورد علت دستگیریش نگفته و اطلاع داده در بند 209 زندان اوین است.

شما فکر می کنید هدف از بازداشت خانم بهکیش که از مادران خاوران و پارک لاله است، چیست؟

این دستگیری هم فشار به خانم بهکیش است Ùˆ هم فشار به سایر خانواده ها، چون این بازداشت همزمان است با تلفن‌های تهدیدآمیز به سایر خانواده های خاوران.

ما شنیده ایم دولت فشار Ù…ÛŒ‌آورد Ùˆ خانواده‌ها را با تلفن تهدید Ù…ÛŒ کنند چون به یادبود اعدام شدگان سال 67 نزدیک هستیم. به نظر من دستگیری خانم بهکیش بی ارتباط با این مسئله نیست، چون خانواده های خاوران همیشه تحت فشار هستند.

Ø·ÛŒ دو سال گذشته خاوران را بستند Ùˆ با بولدوزر با خاک یکسان کردند، اما خانواده ها سعی Ù…ÛŒ‌کنند بروند Ùˆ حداقل پشت در بایستند.

نویسندگان این نامه‌ها قصد دارند Ú†Ù‡ اقدامات دیگری در رابطه با خواست آزادی خانم بهکیش انجام دهند؟

مادران دیگر سعی Ù…ÛŒ‌کنند این نامه را به سایر مقامات بین المللی به خصوص به گزارشگر ویژه سازمان ملل Ú©Ù‡ به تازگی انتخاب شده برسانند. چند روز پیش نیز عفو بین الملل اقدام فوری اعلام کرده تا در سراسر دنیا امضا جمع کنند.

این امضاها به مقامات جمهوری اسلامی می رسد و به نوعی بمباران نامه ها و امضاها است برای آزادی خانم بهکیش که خیلی موثر بوده است.

نظرخواهی

نام
ایمیل
متن
وب سایت تهیه از انعکاس نظر هایی که به فرد یا افرادی توهین شده باشد وپیام هایی که آدرس فرستنده مشخص نیست، معذور است

چاپ کنید    برای دوستان خود بفرستید

16814