خانه خبرها وگزارشهاویژه تهیه دلنوشته ها لينک تماس درباره سايت جستجو
lupe

نیروگاه های هسته ای آلمان هم به اندازه کافی محفوظ نیستند

نویسنده: شیرین فامیلی

٠٦.٠٤.٢٠١١

منبع: رادیوفردا

اینجا بشنوید
Download MP3

در پی حادثه نیروگاه هسته ای فوکوشیما، در بسیاری از شهر های آلمان بویژه در برلین و کلن تظاهرات و اعتراضاتی از سوی هزاران شهروند این کشور انجام گرفت که خواستار بسته شدن نیروگاههای هسته ای، بویژه نیروگاههای قدیمی بودند.

آلمان به عنوان یک کشور صنعتی پیشرفته در اروپا یک چهارم برق خودرا از انرژی هسته ای تامین می کند.

درباره مخالفت هایی که درآلمان با ادامه فعالت نیرو گاههای هسته ای میشود و مشکلاتی که به لحاظ ایمنی نیروگاههای قدیمی دارد، با ولفگانگ رنه برگ رئیس سابق بخش ایمنی راکتورها در وزارت محیط زیست آلمان گفتگو کرده ام.

به دنبال افزایش مخافت ها با نوسازی نیروگاه های هسته ای در آلمان، آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور، تصمیم گیری درباره نوسازی 17 راکتور این کشور را به مدت سه ماه به تعویق انداخت و هفت نیروگاه هسته ای قدیمی این کشور را موقتا تا انجام بررسی های دقیق تعطیل اعلام کرد.

اما موضوع فعالیت نیروگاه های هسته ای آلمان و مخالفت با تمدید فعالیت آنها همچنان یکی از بحث های جدی محافل سیاسی و رسانه ای آلمان است.

در گفت وگویی با ولفگانگ رنه برگ، کارشناس اتمی و سرپرست سابق بخش ایمنی راکتورها در وزارت محیط زیست آلمان، از او می پرسم وضعیت ایمنی نیروگاه های هسته ای آلمان به ویژه نیروگاه های قدیمی چگونه است و با چه کمبودهایی از نظر ایمنی روبرو است؟

آقای ولفگانگ رنه برگ Ù…ÛŒ گوید: « در نیروگاه های اتمی آلمان همچون دیگر نقاط جهان مکانیسمی برای جلوگیری از یک ذوب سوخت هسته ای پیش بینی نشده است Ùˆ این احتمال وجود دارد واقعه ای Ú©Ù‡ در ژاپن پیش آمد برای نیروگاه های آلمان هم رخ دهد. به همین دلیل وقتی در ژاپن این اتفاق رخ داد در واقع برای افکار عمومی Ùˆ سیاستمداران روشن شد Ú©Ù‡ بر خلاف آنچه همیشه فکر Ù…ÛŒ کردند، وقوع حوادثی از این دست برای نیروگاه های آلمان نیز نامحتمل نیست Ùˆ Ù…ÛŒ تواند ذوب سوخت هسته ای مناطق وسیعی را آلوده سازد.»

آقای ولفگانگ رنه برگ Ù…ÛŒ افزاید: « در آلمان نیروگاه های قدیمی به طور مشخص از ایمنی کمتری نسبت به نیروگاه های جدیدی برخوردار است Ùˆ از خیلی جهات با استانداردهای تکنیکی امروز مطابقت ندارد. به عنوان مثال لوله های انتقال گاز دستگاه ها در نیروگاه های قدیمی کیفیت مناسبی ندارد Ùˆ یا مواد خنک کننده ای Ú©Ù‡ برای سرد نگهداشتن راکتورها لازم است، به میزان موادی Ú©Ù‡ برای راکتورهای جدید به کار گرفته Ù…ÛŒ شود نیست. نکته دیگر مسئله ذخیره برق اضطراری در نیروگاه های قدیمی است Ú©Ù‡ آن هم به خوبی Ùˆ امنیت نیروگاه های جدید نیست.»

ولفگانگ رنه برگ همچنین در مورد خطر دیگری Ú©Ù‡ به ویژه افکار عمومی آلمان را نگران ساخته است، Ù…ÛŒ گوید: « علاوه بر این خطر حملات تروریستی با هواپیما نیز وجود دارد. بعد از 11 سپتامبر 2001 در آلمان بحث بود Ú©Ù‡ آیا نیروگاه های هسته ای آلمان به اندازه کافی محفوظ هستند Ú©Ù‡ در صورت حمله ای مشابه آنچه در ایالات متحده رخ داد امنیت Ùˆ حفاظت کافی برای نیروگاه ها وجود داشته باشد. اما باید گفت به غیر از موارد استثنایی خیلی Ú©Ù… چنین حفاظتی برای نیروگاه ها وجود دارد Ùˆ چون آلمان به لحاظ بین المللی جایگاه مهمی دارد باید این کشور احتمال چنین خطری را در نظر بگیرد. به همین دلیل افکار عمومی خواستار از کار انداختن نیروگاه های قدیمی هستند Ú©Ù‡ از حفاظت کمتری برخوردار است.»

از ولفگانگ رنه برگ، کارشناس هسته ای در آلمان، می پرسم اگر نیروگاه های هسته ای آلمان به خصوص قدیمی ترها بسته شود، انرژی صنایع آلمان از کجا تامین خواهد شد؟

او در پاسخ Ù…ÛŒ گوید: « در گذشته هم گاهی اوقات شش یا هفت نیروگاه همزمان خاموش بود، چون به عنوان مثال برای آنها کارهای تعمیری انجام Ù…ÛŒ گرفت Ùˆ یا مواد سوختی را عوض Ù…ÛŒ کردند. این اتفاقات در حالی انجام Ù…ÛŒ گرفت Ú©Ù‡ هیچکس متوجه کمبود برق یا انرژی نمی شد. علت این است Ú©Ù‡ ذخیره انرژی به اندازه کافی وجود دارد. شرکت های برق خودشان مطرح Ù…ÛŒ کنند شبکه برق آلمان حتی در مواردی Ú©Ù‡ چند نیروگاه خاموش باشد آسیبی نخواهد دید. بنابراین تهیه برق Ùˆ انرژی در آلمان اگر نیروگاه های قدیمی هم بسته شود بدون مشکل Ù…ÛŒ تواند ادامه یابد.»

نظرخواهی

نام
ایمیل
متن
وب سایت تهیه از انعکاس نظر هایی که به فرد یا افرادی توهین شده باشد وپیام هایی که آدرس فرستنده مشخص نیست، معذور است

چاپ کنید    برای دوستان خود بفرستید

14763