TAHIEH.net

٣٠.١١.٢٠٠٩
به این "چرا"چه کسی پاسخ میدهد؟ -گفتگو با پدر زینب جلالیان

حدود ده روز پیش خبری دریافت کردم از کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کُردستان که در آن اعلام کرده بودند یک زن 26 ساله فعال سیاسی کُرد به نام "زینب جلالیان" به اعدام محکوم شده است. در خبر آمده بود که اتهام او فعالیت در یکی از احزاب سیاسی کُرد بوده و در یک دادگاه چند دقیقه ای محارب شناخته شده است.

براساس قوانین جمهوری اسلامی یکی از مجازات هایی که برای محارب در نظر گرفته شده ، اعدام است و برای زینب هم این شدیدترین مجازات را دادگاه تعیین کرده است. چرا؟

 Ø³ÙˆØ§Ù„های زیادی از ذهنم گذشت. زینب عضو کدام سازمان سیاسی بوده است؟ آیا هنگام دستگیری اسلحه داشته؟ خانواده اش Ú†Ù‡ میگویند؟ وکیل دارد؟ Ùˆ از همه مهم تر سئوالی Ú©Ù‡ بارها مطرح کرده ام Ùˆ بی جواب مانده این Ú©Ù‡ چرا دادگاه کسانی Ú©Ù‡ به اتهاماتی نظیر عضویت در یک سازمان غیر قانونی محاکمه Ù…ÛŒ شوند علنی برگزار نمیشود؟ تازه مگر Ù…ÛŒ شود کسی را به اتهام عضویت در یک سازمان غیر قانونی (از نظر حکومت) با یک جلسه محاکمه به اعدام محکوم کرد؟ وسئوالهای بسیار دیگر.

 Ù…ÛŒ دانستم Ú©Ù‡ برای خیلی از این سئوالها پاسخگویی وجود ندارد، اما حداقل خانواده "زینب جلالیان" Ú©Ù‡ Ù…ÛŒ توانند از وضع فرزند خود به من اطلاعاتی بدهند. بالاخره موفق شدم پدر زینب را پیدا کنم. در دهستانی در شهر ماکو در آذربایجان غربی  .

 ØªÙ„فنی Ú©Ù‡ به من داده بودند متعلق به همسایه بود. وقتی زنگ زدم به من گفتند 15 دقیقه دیگر دو باره زنگ بزن تا آقای جلالیان، پدر دختر را صدا کنیم.

با او حرف زدم. حرف هایش که تمام شد گوشی را درحالی سرجایش گذاشتم که زیرباران اشک من خیس شده بود. از خودم پرسیدم این چه حکایتی است که مردم کشور ما به آن دچار شده اند.

این گقتگو را خودتان بخوانید و یا گوش کنید .

- سلام ببخشید من می خواستم با پدر یا مادر خانم جلالیان صحبت کنم

- خانم ببخشید شما را نشناختم کجا هستید و از کجا زنگ زدید؟

 - من از خارج زنگ Ù…ÛŒ زنم، خبرنگار هستم . اسمم شیرین فامیلی است.

 - آهان .بله من پدرش هستم. سلامت باشید. ممنون از شما. سلامت هستید؟ خانواده خوب هستند؟

 - الحمدالله همه خوب هستند.

 - خیلی متشکرم. زحمت کشیدید.

 - خواهش Ù…ÛŒ کنم.

 Ø¢Ù‚ای جلالیان دختر شما را Ú©ÛŒ بازداشت کرده اند. الان چند وقت است Ú©Ù‡ در بازداشت است؟

 - تقریبا یک سال است.

 - یک سال است Ú©Ù‡ در بازداشت است؟ شما تا به حال به دیدنش رفته اید؟ او را دیده اید؟

- ماهی یک بار می روم می بینمش.

 - کجا هست الان؟ در کدام زندان است؟

 Ø¯Ø± زندان کانون Ùˆ تربیت در کرمانشاه.

 - دختر شما زینب چند سالش است؟

 - تقریبا بیست Ùˆ شش سال بیست Ùˆ هفت ساله است.

 - کجا دستگیرش کرده اند؟

 - در کرمانشاه

 - در خانه بوده یا اینکه در خیابان؟ چگونه دستگیر شده؟

- توی یک ماشین یک مینی بوس میرفته به کرمانشاه. در مینی بوس دستگیرش کرده اند. از او کارت شناسایی خواسته بودند و کارت شناسایی نداشته . بعد جریانش را به وزارت کشور گفته بودند و تحویل وزارت کشور داده بودند. دو ماه وزارت نگه داشت.. بعدا دادند به دادسرای عمومی . دادسرا برای برون مرز یک سال زندان داده. بعدا پرونده را به دادگاه انقلاب داده اند. دادگاه انقلاب هم برایش حکم اعدام صادر کرده است.

 - به شما گفته اند Ú©Ù‡ برای Ú†ÛŒ برایش Ø­Ú©Ù… اعدام صادر کرده اند؟

- والله اینها دوخواهر هستند که مدت شش هفت سال گم شده بودند، دزدیده شده بودند. در آن گروه کردی که در خارج کار می کنند و سمت ترکیه هستند. آنها دزدیده شده بودند .آن یکی کرمانشاه پیدا شده بود گرفته بودند. یکی هم هفت هشت سال است خبری ازش نیست. برای همین است. می گویند شما کجا رفته اید کجا آمده اید چه کار کرده اید؟

- آیا به دختر شما گفته اند که تو اسلحه داشته ای ؟ مسلح بوده ؟ چی به او گفته اند؟

- نه مسلح که نبوده است. چیزی ازش نگرفته اند. مسلح نبوده، کاری نکرده. فقط ازآنجا فرار کرده بود برگشته بود ایران و به خانه. توی راه او را دستگیر کرده اند. از عراق فرار کرده بود به ایران. از مرز عراق آمده بود کرمانشاه و از کرمانشاه سوار ماشین شده بود که بیاید ارومیه . آنجا او را دستگیر کرده بودند.

 - شما الان در ارومیه زندگی Ù…ÛŒ کنید؟

 - نه ما در ماکو زندگی Ù…ÛŒ کنیم. در یک دهستانی در ماکو زندگی Ù…ÛŒ کنیم.

- شما  تازگی دخترتان را دیده اید؟ حالش چطور است؟

- حالش خوبه اما در زندان است. تقریبا یک سال حکم زندان داشته به خاطر رفتن غیر مجوز به کشور خارج که آن یک سال حکم تمام شده . بعدا پرونده اش را به دادگاه انقلاب داده اند. دادگاه انقلاب حکم اعدام داده است. پرونده اش را به تهران به دیوان عالی کشور فرستاده اند. برایش وکیل گرفته ایم. حالا وکیل گفته من یک کاری می کنم . دیگر نمی دانم چه بشود.

 - وکیل او کیست؟

- وکیل ایشان در شهرستان ارومیه است. من اسمش را نمی دانم چون نپرسیدیم. اما ما پنج ملیون پول داده ایم و باید هفت ملیون دیگر هم بدهیم. سر 12 ملیون با هم صحبت کرده ایم.

- دخترتون خودش در مورد این حکم اعدام چه می گوید؟

- دیگه چی کارکنه؟ به خانه زنگ می زند. یک ساعت قبل از تو به خانه زنگ زد. روزی هم که دادگاه شد من آنجا پیش دخترم بودم. آنجا لایحه را خواندند. محکوم به اعدام شد. دوباره وکیل گرفتیم. یکی از طرف دولت تعیین شده بود و یکی هم که خودم گرفتم. حالا هم پرونده را فرستاده اند به تهران به دیوان عالی کشور. هنوز معلوم نیست تا پرونده چه بشود.

 Ø¢Ù†Ù‡Ø§ به من قول داده اند Ú©Ù‡ Ø­Ú©Ù… اعدام را Ù…ÛŒ شکنیم.

دخترم گفته که درسته که من با پ. کا کا رفتم ولی الان آمدم. موقع رفتن از خانه دلخور بودم، از برادرها واز بچه ها دلخور بودم. من و خواهرم رفتیم. اما حالا برگشتم. خواهر دیگر پیدا نشده است. من ولی آمدم که به خانه خودم بروم. اوهمین حرفها را در دادگاه گفت.

 - دختر شما کار Ù…ÛŒ کرد؟ کارش Ú†ÛŒ بود؟ شغلش Ú†Ù‡ بود؟ درس Ù…ÛŒ خواند؟

 - از اینجا Ú©Ù‡ رفت ØŸ

 - بله

- سواد نداشت. بی سواد بود. فقط کار خانواده را می کرد.

- مادرش چه می گوید؟ او نظرش چی است؟

- والا مادرش مریضه، در بیمارستان خوابیده و خیلی ناراحت است. وضعیتش خیلی خراب است. پسر کوچکم در بیمارستان پیش اوست و امروز آمده بود پول گرفت برای ادامه بستری مادرش دربیمارستان. ما کسی را نداریم. فقط من و مادرش و پسرم. - به شما گفتند کی تکلیف او نهایی می شود؟ - والا چی بگم. هنوز معلوم نیست. هر موقع معلوم شد وکیل با ما تماس می گیرد.

- خودتون خواستتان چی است از مسوولان دولتی؟

 - من Ù…ÛŒ گویم این بی گناهه کاری نکرده است. من چند مرتبه گزارش کردم، شکایت کردم. کسی گوش نکرد. من Ú†ÛŒ کار کنم؟ Ú†Ù‡ از دستم بر Ù…ÛŒ آید؟ من شصت سالم است نمی توانم هم جایی بروم. خودم هم مریضم. دو مرتبه عمل شده ام Ùˆ وضعیت بدی دارم.

 - شغلتان Ú†ÛŒ هست؟

 - ما دامداری Ùˆ گاوداری داریم. پنجاه شصت گوسفند را فروختم دادم برای وکیل. الان چیزی نمانده.

- خیلی خوب . خیلی ممنون ازتون . انشالله که دخترتان آزاد بشود.

 - سلامت باشید. زحمت کشیدید. خیلی ممنون.

 - خواهش Ù…ÛŒ کنم خداحافظ.