خانه خبرها وگزارشهاویژه تهیه دلنوشته ها لينک تماس درباره سايت جستجو
lupe

خبرگزاری ایونا چگونه وفا شد

١٩.٠٤.٢٠١١

منبع: سایت تا خانواده برابر

اگرچه مدیرعامل خبرگزاری ایونا چندی پیش از تغییر نام ایونا به وفا خبر داد، اما عضو گروه سردبیری زن روز معتقد است که پشت پرده این تغییر نام نه احترام به فرمایش مقام معظم رهبری که در واقع سرپوش گذاشتن بر رفتار غیرقانونی خبرگزاری ایونا در استفاده غیرقانونی از نام خبرگزاری ایونا بوده که در سال ۸۰ از سوی موسسه ریحانه النبی به ثبت رسیده بود.

 

طیبه میرزا اسکندری Ú©Ù‡ تجربه ده سال حضور در سردبیری زن روز Ùˆ همکاری با چند سایت Ùˆ نشریه خبری در حوزه زنان را در کارنامه خود دارد، در گفت Ùˆ Ú¯Ùˆ با روزگار با انتقاد از گفته های ناصرالدین اسلامی فرد، مدیرعامل سابق خبرگزاری ایونا Ù…ÛŒ‌گوید: « در واقع دلیل تغییر نام خبرگز اری ایونا تنها اثبات قانونی مالکیت برند Ùˆ نام این خبرگزاری برای موسسه ریحانه النبی بوده Ùˆ به عنوان کسی Ú©Ù‡ در حوزه رسانه فعالیت داشته بسیار متاسف هستم Ú©Ù‡ ایشان به جای بیان واقعیت Ùˆ اشاره به آنچه در چند سال اخیر رخ داده Ùˆ در نهایت منجر به این تغییر نام شده، به گفته های مقام معظم رهبری استناد Ù…ÛŒ کنند. اینطور هزینه کردن سخن بزرگان برای توجیه امر غیر اخلاقی Ùˆ غیرقانونی اقدام درستی نیست.»

 

یک هفته پیش سید ناصر ‌الدین اسلامی فرد از تشکیل خبرگزاری بین‌المللی زنان Ùˆ انجمن جهانی خبرنگاران زن مسلمان برای مقابله با دیدگاه‌های فمینیستی خبر داد. او در سمت رئیس هیات مدیره خبرگزاری بین‌المللی زنان "وفا" همچنین درباره تغییر نام خبرگزاری بین‌المللی زنان ایران (ایونا) به وفا چنین گفت:«Ø¨Ù‡ دو دلیل عمده "ایونا" به "وفا " تغییر نام داد؛ دلیل نخست تأکید مقام معظم رهبری بر اهمیت مسائل زنان Ùˆ خانواده بود. همچنین تأکید ایشان بر استفاده از نام‌های فارسی دلایل عمده تغییر نام خبرگزاری از ایونا به وفا بود. به همین خاطر تصمیم بر این شد تا "ایونا " Ú©Ù‡ مخفف لاتین خبرگزاری بین‌المللی زنان بود به "وفا " تغییر نام دهد.

 

در بخش "در باره ما" سایت وفا درباره هدف تأسیس این خبرگزاری آمده است که "خبرگزاری بین المللی زنان و خانواده (وفا) از سال ۱۳۸۳ شروع به فعالیت کرده است. این خبرگزاری سال ۱۳۸۷ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز رسمی خبرگزاری غیر دولتی را اخذ کرد. خبرگزاری "وفا" پیش از این با عنوان خبرگزاری زنان ایران(ایونا) فعالیت داشته است و همچنین هدف کلی خبرگزاری نیز حفظ و اشاعه دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی با نمایش قدرت و توازن زن مسلمان، مقابله با جنگ نرم در حوزه زنان عنوان شده است.

 

اسکندری Ú©Ù‡ از موسسان مجله دختران به شمار Ù…ÛŒ آید، Ù…ÛŒ گوید: « نمی دانم چرا به اشتباه Ùˆ یا دروغ از علت تغییر ایونا به وفا به خاطر لاتین بودن حروف آن صحبت Ù…ÛŒ‌شود. خوب Ù…ÛŒ دانیم Ú©Ù‡ وفا مخفف women and family agency است Ú©Ù‡ کلمات فارسی نیستند. معنای این عبارت دقیقا "مؤسسه زن Ùˆ خانواده " است Ú©Ù‡ استفاده ازآن برای یک خبرگزاری Ú©Ù‡ کار خبری Ù…ÛŒ کند، مفهومی ندارد.

 

انتظار این است Ú©Ù‡ در یک رسانه اخبار Ùˆ گزارش هایی صحیح Ùˆ مبتنی بر واقعیت انعکاس یابد. ای کاش مسئولان این رسانه به جای پنهان کردن واقعیت ØŒ در یک پاراگراف علت واقعی تغییر نام خبرگزاری را شرح Ù…ÛŒ دادند، اینکه دادگاه قضایی بنا بر Ø­Ú©Ù… خود آنها را ملزم کرده تا نام خود را از ایونا به نامی دیگر تغییر دهند چرا Ú©Ù‡ در سال Û¸Û° فردی دیگر این نام را نه تنها در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد Ú©Ù‡ در بخش مربوط به ثبت برند Ùˆ نام قوه قضاییه ثبت کرده است. همین چند جلمه کوتاه برای ما کافی بود نه اینکه توجیه این تغییر نام کاملا به گونه ای دیگر توضیح داده شود.»

 

لاله افتخاری، عضو هیئت مدیره خبرگزاری زنان ایران هفته گذشته خبر داد که "صدیقه قنادی " از مدیر عاملی خبرگزاری زنان استعفا داده و به جای او "خدیجه صامت " به عنوان مدیر عامل جدید این خبرگزاری آغاز به کار کرده است.

 

"خدیجه صامت " از اعضای هیات تحریریه زن روز بوده است که به عنوان یکی از گزارش نویسان انتقادی در حوزه زنان از همان دوران فعالیت داشته است.

 

اسکندری انتخاب او به مدیرعاملی خبرگزاری زنان را به فال نیک Ù…ÛŒ گیرد Ùˆ Ù…ÛŒ‌گوید:« او در سال‌های فعالیت خبری اش در تحریریه زن روز یکی از بهترین گزارش نویسان این رسانه بود Ú©Ù‡ همواره با دیدی انتقادی به تحلیل مسائل زنان Ù…ÛŒ‌پرداخت Ùˆ به همین خاطر امیدوارم Ú©Ù‡ خبرگزاری وفا در ادامه راه بهتر از گذشته به بررسی مسائل زنان بپردازد. متاسفانه ایونا در حالی Ú©Ù‡ نام خبرگزاری زنان را یدک Ù…ÛŒ‌کشید هیچگاه به بیان مسائل Ùˆ اولویت‌های زنان نپرداخت Ùˆ تنها رسانه دولت بود. این در حالی است Ú©Ù‡ خبرگزاری ایونا به عنوان رسانه غیردولتی مطرح است Ùˆ شما قطعا بهتر Ù…ÛŒ دانید Ú©Ù‡ سایت مرکز امور زنان Ùˆ بسیاری از رسانه های دیگر نسبت به پوشش اخبار دولتی زنان اقدام Ù…ÛŒ کنند Ùˆ دیگر لازم نیست Ú©Ù‡ ایونا رسالت پوشش خبری خود در مسئله زنان را در تایید سیاست‌های دولت در این زمینه خلاصه کند.»

 

خبرگزاری وفا همچنین در نظر دارد تا در تحقق اهداف اولیه خود نسبت به تأسیس ماهواره زنان جهان اسلام ، ایجاد خبرگزاری در لبنان و همچنین تأسیس انجمن جهانی خبرنگاران زن جهان اسلام برای مقابله با دیدگاه های فمنیستی اقدام کند.

 

روزنامه روزگار شماره ۱۴۸۸- ۳۰/۰۱/۱۳۹۰

 

 

نظرخواهی

نام
ایمیل
متن
وب سایت تهیه از انعکاس نظر هایی که به فرد یا افرادی توهین شده باشد وپیام هایی که آدرس فرستنده مشخص نیست، معذور است

چاپ کنید    برای دوستان خود بفرستید

12937